Turkiye Civil Administration

Content Type: Module
Categories: Data

Overview

This module loads approximately 55,000 (streets not included) data regarding Turkey's provinces, districts, neighborhoods, villages and streets relationally into the Mendix database and allows you to manage this data. Data has been updated from the General Directorate of Population of the Republic of Türkiye. Current as of January 2024. You can also view locations on the map.

Bu modül, Türkiye il, ilçe, mahalle, köy ve sokaklara ilişkin yakalşık 55.000 (sokaklar dahil değildir) veriyi Mendix veri tabanına ilişkisel olarak yükler ve bu verileri yönetmenize olanak sağlar. Veriler Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Genel Müdürlüğü'nden güncellenmiştir. Ocak 2024 itibarıyla günceldir. Konumları harita üzerinde de görüntüleyebilirsiniz.

Documentation

To use the map, you will need Google Map API Key. To use Google Map on the Web, the "Maps JavaScript API" and "Geocoding API" services for the marker must be active. You can check out the link below for Mendix Map Widget.

Haritayı kullanmak için "Google Map API" Anahtarına ihtiyacınız olacak. Google Haritalarını Web'de kullanmak için, "Maps JavaScript API" ve maker için "Geocoding API" hizmetlerinin etkin olması gerekir. Mendix Map Widget için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

https://docs.mendix.com/appstore/widgets/maps/

Releases

Version: 1.0.0
Framework Version: 10.3.0
Release Notes: First Version